Zadzwoń: 793-988-988 - Email [email protected]

Co wpływa na sukces piłkarza?

Często wśród trenerów i piłkarzy panuje przekonanie, że do osiągnięcia sukcesu potrzebne są tylko dwie rzeczy: ciężki trening i góra jedzenia. Nic bardziej błędnego. Osiągnięcie wyżyn sportowych jest sztuką dużo bardziej skomplikowaną i wymaga wiedzy z zakresu wielu dziedzin.

Istnieją cztery najważniejsze elementy potrzebne do osiągnięcia maksymalnych wyników w piłce nożnej:

    • Właściwy trening piłkarski
    • Właściwy trening motoryczny
    • Właściwe odżywianie i odpowiedni wypoczynek międzytreningowy (regeneracja)
    • Odpowiednie podejście zawodnika (psychika)

Piłka nożna to sport drużynowy i zawodnik bezwzględnie potrzebuje treningów z drużyną! Jednak wartość drużyny to suma indywidualnych umiejętności zawodnika. Im lepszy zawodnik tym lepsza drużyna.

[cro_callout text=”Nie należy lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość. – Michał Anioł” layout=”3″ color=”1″]

Trening piłkarski

Trening musi być dostosowany do możliwości zawodników. Uwzględniać ich predyspozycje, skupiać się na najważniejszych elementach. Ciężka praca pod okiem fachowców może rozwinąć talent. Sam talent to za mało! Ważne jest więc, żeby trenerzy mieli doświadczenie, świadomość i umiejętności. U nas masz pewność jakości.

Trening motoryczny

Sztangista potrzebuje siły, sprinter szybkości, maratończyk wytrzymałości, a piłkarz…? Piłkarz potrzebuje każdego z tych elementów. Dodatkowo, żeby zawodnik mógł czerpać korzyści na boisku potrzebuje dobrej koordynacji ruchowej. W zależności od warunków fizycznych zawodnika, pozycji na boisku i uwarunkowań genetycznych, trener określa na co kłaść większy nacisk.
Piłka nożna to sport kompleksowy i żeby wyszkolić zawodnika na wysokim poziomie potrzeba bardzo dużo pracy i dbałości o szczegóły. Trener od przygotowania motorycznego to bardzo ważna funkcja w dzisiejszych czasach. Niezależnie od talentu, można usprawnić swoje ciało i lepiej je przygotować do obciążeń. Przykładem może być jeden z większych talentów w piłce nożnej – Ronaldinho Gaucho. Prawdziwy geniusz, dwukrotny zdobywca złotej piłki, techniczny wirtuoz. Kiedy przytył i stracił szybkość, jego forma sportowa się znacznie obniżyła, stracił miejsce w Barcelonie, dziś gra w Brazylii. Jednak ten przykład pokazuje, że nawet kapitalna technika bez odpowiedniego przygotowania motorycznego nie pozwoli zawodnikowi osiągnąć optymalnej formy na boisku. Możesz skorzystać z treningu motorycznego u naszego specjalisty.

Żywienie i suplementacja

Gdybyśmy spytali przeciętnego zjadacza chleba: „dlaczego jesz?”, pewnie odpowiedziałby: „jem, bo lubię”; „jem bo jestem głodny”, bądź „jem aby przeżyć”. Piłkarz, który chce osiągnąć wyżyny swoich możliwości, nie może przyjąć takiego stosunku do odżywiania. Powiedz mi co jesz, a powiem Ci kim jesteś! Nie chodzi o to, że jak zjesz wołowinę to staniesz się krową. Chodzi o to, że wszystkie komórki, łącznie z tkanką kostną i szkliwem są systematycznie wymieniane, a ich jakość w ogromnej mierze zależy od tego, co i w jaki sposób dostarczyłeś swojemu organizmowi do ich budowy. Tak dla przykładu: organizm ludzki potrzebuje od 60 do 120 dni, aby odnowić komórki krwi, a około 6 miesięcy trwa wymiana wszystkich białek. Zasadniczo Twoje ciało jest zbudowane z tego, co spożywałeś ostatnio. Jeśli odżywiasz się prawidłowo, dostarczając swojemu organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, możesz liczyć na nagrodę w postaci dużo lepszej wydolności fizycznej, a tym samym wyższym poziomem osiągnięć sportowych. Jeśli chcesz osiągać lepsze wyniki możesz skorzystać ze spotkania z naszym dietetykiem sportowym.

Psychika

Adam Małysz miał w swojej karierze poważne zwątpienie. Nie odnosił sukcesów, nie wygrywał, był daleko od czołówki – chciał skończyć karierę! Dał sobie jeszcze jeden ostatni rok i …zaczęło się. Wygrał 4 razy puchar świata. 4 razy zdobył medal olimpijski, 39 razy wygrał konkurs pucharu świata – stał się legendą skoków narciarskich! Przez całą karierę współpracował z psychologiem sportowym. Nie koncentrował się na zwycięstwach, tylko na dwóch równych skokach. Umiejętność określenia sobie celu, radzenie sobie z presją to bardzo ważne elementy w sporcie. Jeśli chcesz przenieść swoje umiejętności na wyższy poziom, spotkaj się z naszym psychologiem.

Back to Top
Enter your Infotext or Widgets here...